Forum dobre zabave, besplatan download MP3 muzike, igranja a najvise druzenja. Ex YU druzina vas ceka!

HomePortailKako koristiti ovaj Forum?RegistracijaLogin

Share | 

Pariz...Paris

Go down 
AutorPoruka
bg_girl
Legenda UROTE
Legenda UROTE

Broj komentara : 1875
Registration date : 2008-03-04

KomentarNaslov komentara: Pariz...Paris   Mon Apr 28, 2008 3:38 pm

Pariz (Paris) je glavni grad Francuske, na obje obale Seine, s 2,125.246 stanovnika (1999., metropolitansko područje 11,174.743). Centar kulturnog, političkog, industrijskog i trgovačkog života cijele države, pored toga centar umjetnosti i mode čitavoga svijeta. Sve vrste industrije, osobito modni artikli, parfemi, nakit, igračke, kemikalije, automobili, avioni i dr. Veliki promet stranaca, aerodromi Charles de Gaulle i Orly.

Sjajne široke ulice (bulevari i avenije) i trgovi, poznati dijelovi grada su: Montparnasse, Montmartre (noćna zabavišta: Moulin Rouge, Folies Bergères), studentski Quartier Latin. Parkovi: Tuileries, Champs-Élysées, Luxembourg, Bois de Boulogne, groblje Père-Lachaise, znamenita konjska trkališta (Longchamp, Auteuil).

Sveučilište (Sorbonne, osnovano 1253.), konzervatorij, École des Beaux-Arts i druge visoke škole; mnoga kazališta (Opéra, Comédie-Française, osnovano 1680.), muzeji: Louvre (znamenita galerija slika), Luxembourg, knjižnica (4,5 milijuna svezaka).

Spomenici i građevine: Notre Dame (gotička katedrala 1163. – 1235.), Louvre, Hôtel de Ville (renesansa), Palais Royal (klasicizam), Trocadéro, crkva Sacré-Coeur (romantizam), Panthéon, Palais Bourbon (parlament), Dôme des Invalides, Place de la Concorde s obeliskom iz Luksora, Eiffelov toranj (300 m) i drugo.

U okolici se nalaze Versailles, Saint Cloud, Saint Denis, Fontainebleau.

U rimsko doba, za vrijeme Cezara, spominje se kao Lutetia Parisiorum. Imao veliku ulogu u francuskoj i svjetskoj historiji, pogotovo zahvaljujući burnim događajima 1789, 1848, 1871 i 1968. godine.

Na vrh Go down
bg_girl
Legenda UROTE
Legenda UROTE

KomentarNaslov komentara: Re: Pariz...Paris   Mon Apr 28, 2008 3:40 pm

Na vrh Go down
bg_girl
Legenda UROTE
Legenda UROTE

KomentarNaslov komentara: Re: Pariz...Paris   Mon Apr 28, 2008 3:43 pm

Na vrh Go down
elan
Admin
Admin

Broj komentara : 7076
Registration date : 2008-03-03

KomentarNaslov komentara: Re: Pariz...Paris   Mon Apr 28, 2008 9:54 pm

e zelja mi je da odem u ovaj disney world pa makar i u parizu

francuz
Navikao se
Navikao se

Broj komentara : 131
Registration date : 2008-04-22

KomentarNaslov komentara: Re: Pariz...Paris   Tue Apr 29, 2008 9:54 am

Magican grad... zaista nevjerovatan i tesko je i zamisliti uopste, treba to dozivjeti...
Na vrh Go down
Dajana
Prelazi u legendu Urote
Prelazi u legendu Urote

Broj komentara : 902
Registration date : 2008-03-17

KomentarNaslov komentara: Re: Pariz...Paris   Tue Apr 29, 2008 11:01 pm

Pariz moji snovi da jednog dana odem i posetim taj cuveni grad
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pariz...Paris   

Na vrh Go down